Ak máte objednaný hosting, tak môžete využívať aj SSH pripojenie cez konzolu (napr. PuTTy).
K dispozícii máte dočasné SSH pripojenie na 1 hodinu, ktoré je bezplatné a je potrebné ho vždy po hodine znova aktivovať.
Alebo trvalé SSH spoplatnené pripojenie (3,-centy na deň). Poplatok sa odrátava z predplateného kreditu.
Obe možnosti si aktivujete cez Control panel moj.nic.sk v menu FTP a súbory – SSH.

Webprehliadače sú nastavené tak, že obsah načitanej stránky si ukladajú do cache (krátkodobej pamäti). Pri opatovom zobrazení rovnakej stránky túto zobrazia zo svojej cache. Aby ju nemuseli neustále nanovo sťahovať celý obsah zo servra.
Každý webprehliadač má nastavený čas tzv. refreshu (znovu načítania – niekoľko minút až hodín), kedy si pri opätovnom zobrazovaní rovnakej stránky automaticky skontroluje, či obsah uložený v jeho cache je stále rovnaký, ako obsahom uloženým na servri.
Ak chcte tento čas autoamtického refreshu skrátiť a prinútiť váš prehliadač aby hneď stiahol aktuálny obsah zo servra, tak je potrebné stlačiť kombináciu kláves Ctrl+F pre windows (alebo Command+R pre Mac).
Ak ste aktualizovali (upgrade) celé CMS na novšiu verziu, a zobrazuje sa vám biela strana, tak možno máte hosting na servri so starším PHP. Môžete požiadať o novšie PHP. Do žiadosti uvediete, aké CMS plánujete použiť a hosting vám podľa toho presunieme na optimálnejší server.

Na toto vám odporúčame skúsiť našu webviztiku na adrese www.vizitka.sk

Postup:
1. Na stránke www.vizitka.sk v žltom poli vyplníte
ADRESA – názov www stránky akú chcete (Ak chcete stránku: WWW.STRANKA.SK tak v tomto kroku vyplníte názov: STRANKA. Systém to automaticky prepíše na WWW.STRANKA.VIZITKA.SK)
VÁŠ EMAIL – vyplníte aktuálnu emailovú adresu, akú používate
HESLO – zvolíte si heslo
Následne kliknite: VYSKÚŠAŤ ZADARMO

2. Prečítate si návod a kliknete na zelené tlačítko PREJSŤ NA VIZITKU.
V otvorenom žltom okne zadáte prihlasovacie meno (email) a heslo.

3. V nasledujúcej žltej obrazovke NASTAVENIA si vykonáte nastavenia pre vizitku (description a keywords slúžia pre internetové vyhľadávače, script sa často používa pre rôzne štatistické stránky a katalógy) a zvolíte šablónu.
Kliknete ULOŽIŤ

4. V otvorenom okne si vyplníte textové informácie, ktoré chcete mať na stránke alebo pridáte obrázky (napr. logo). Cez ikonu plus (+) je možné pridať ďalší odsek/členenie stránky.

5. Ak chcete, aby vizitka fungovala viac ako 15 dní, muíte po vytvorení vizitky kliknúť hore na: AKTIVÁCIA.
Systém vám ponúkne zaregistrovanie domény (web stránky) cez ktorú sa bude vizitka zobrazovať.
Podobne ako v bode 1 tohto návodu, ak chcete stránku WWW.STRANKA.SK. tak sem zadáte STRANKA.SK (ak chcete napr. WWW.INASTRANKA.COM , tak sem zadáte INASTRANKA.COM).
Následne kliknete ikonu LUPA, ktorá overí či požadovaná doména (stránka) je voľna. Doménu sú unikátne a každá môže byť registrovaná iba raz. Viac info. nájdete v časti DOMÉNA v POMOC na www.nic.sk
Ak je doména voľná systém vám to oznámi a zobrazí dolu tlačítko OBJEDNAŤ. Kliknutím si objednáte doménu.

6. V nasledujúcom okne vám systém ponúkne objednávku samotnej domény k vizitke, ako aj ponuku ďalších služieb (Kompletné vytvorenie vizitky, Copywright, PPC rekalma atď.). Ak máte záujem aj o doplnkovú službu tak si ju k vizitke pridáte kliknutím na tmavší štvorček pri uvedení ceny.
V objednávke pokračujete kliknutím na OBJEDNAŤ.
V ďalšom okne systém vyráta výslednú cenu, ktorú potvrdíte kliknutím na OBJEDNAŤ.

7. Nasledujúce okno od vás vyžiada vaše údaje k registrácii domény.
PRIHLASOVACIE MENO je email aký používate
Po vyplnení údajov kliknete na REGISTROVAŤ

8. Emailom obdržíte faktúru.
Ak ide o .SK doménu tak obdržíte aj rámcovú zmluvu na podpis.

Ak máte hosting vytvorený už dlhšie, je možné že PHP na servri nevyhovuje novému CMS, aké zamýšľate inštalovať. Overte si to, prípadne nás informujte emailom, že potrebujete PHP pre Vami zvolený CMS.
Skontrolujte či máte zvolený správny variant hostingu podľa ponuky hostingov a či máte aktivovanú databázu.
Na čo si treba dávať pozor pri inštalácii:
Joomla
-inštalačný adresár joomla, ktorý si stiahnete na oficiálnej stránke je potrebné rozbelný nahrať cez FTP do adresára www (hosting zriadený po 1.12.2017 do public_html)
-po nahrati zadať do prehliadača názov stránky www.DOMENA.SK (napr. www.nic.sk) a vyplniť požadovné údaje..
-prednastavený názov databázového servra / hostiteľa (localhost) je potrebné premenovať na názov servra, na ktorom máte ziadenú My SQL databázu (napr. mysql5.nic.sk)
-po nainštalovaní vás stránka vyzve, aby ste nezabudli úplne odstrániť adresár install  cez ftp.
-po odstránení adresára možete stránku spravovať na adrese www.DOMENA.TLD/administrator (napr. www.nic.sk/administrator)
WordPress
-inštalačný adresár WorPress, ktorý stiahnete z oficiálnej stránky, je potrebné umiestniť do adresára www(hosting zriadený po 1.12.2017 do public_html). Súbor ‚wp-config-sample.php‘ premenujte na ‚wp-config.php‘.
-vo wp-config.php prepíšte texty ‚database_name_here‘ – prepísať názvom My SQL databázy (zväčša rovnaký ako názov domény bez koncovky), ‚username_here‘ – prepísať prihlasovacím menom do My SQL, ‚password_here‘ – prepísať heslom do My SQL, ‚localhost‘ – prepísať názvom servra, na ktorom máte zriadenú My SQL (napr. mysql5.nic.sk). POZOR: apostrofy (‚úvodzovky‘ ) pri prepisovaní nezmažte.
– po nastavení nezabudnite dokončiť inštaláciu na: www.DOMENA.TLD/wp-admin/install.php  (DOMENA.TLD je názov vašej domény a jej koncovka .sk, .com,. .eu atď.)
PrestShop
-inštalačné súbory si stiahnete z oficiálnej stránky PrestaShop-u a cez FTP ich nakopírujete do adresára www (hosting zriadený po 1.12.2017 do public_html).
-do web-prehliadača zadáte názov vašej domény www.DOMENA.TLD (TLD-Top Level Doména napr. .sk, .com, .eu,…). V otvorenom okne zvolíte jazyk inštalácie a kliknete pokračovať
-do údajov pre databázu zadáte meno a heslo pre My SQL databázu. V políčku adresy servra prepíšete pôvodné „localhost“ na názv servra, na ktorom máte zriadenú My SQL (napr. mysql5.nic.sk) . Po vyplnení môžete kliknúť na tlačitko testovania konfigurácie databázy. Ak vam vypíše PRIPOJENÝ – CONNECTED, tak môžete pokračovať v inštalácii.
-nakoniec, keď je inštalácia ukončená vás systém vyzve na zmazanie inštalačného súboru: INSTALL, cez FTP.
-cez FTP prepíšte názov adresára ADMIN napríklad na ADMIN111
-v editácii stránky potom pokračujete na url adrerse: www.DOMENA.TLD/admin111
Drupal
-po nakopírovaní rozbaleného inštalačného adresára www (hosting zriadený po 1.12.2017 do public_html) je potrebne do webprehliadača zadať URL webstránky DOMENA.TLD (napr. nic.sk)
-v otvorenom okne je potrebné kliknúť na POKROČILÉ NASTAVENIA a zmeniť predvolený databázový hostiteľ LOCALHOST na server kde máte zriadenú My SQL databázu (napr. mysql5.nic.sk)
-v inštalácii potom pokračujete na adrese: http://DOMENA.TLD/wp-admin/install.php kde si zvolíte požadovaný jazyk.

Ak neovládate žiaden s programovacích jazykov, tak si možte stránku vytvoriť v tzv. CMS systéme (bezpatné sú napr. Joomla, WordPress, Drupal, Pretsa Shop….).  Viac v Ako umiestniť webstránku na web?
Ak sa Vám to zdá príliš zložité, alebo Vám stačí jednoduchá informačná stránka, tak je možné použiť tzv. webvizitku, kde priamo cez webrozhranie zadáte údaje, aké sa majú na stránke zobrazovať a máte vytvorenú jednoduchú stránku. Viac info na www.vizitka.sk.
Ak sa Vám aj webvizitka zdá zložitá, alebo naopak nedostatočná na vytvorenie obsahu plnohodnotnej stránky pre Vás, tak je možné objednať si vytvorenie webovej stránky na mieru, podľa ponuky nawww.nic.sk/sk/page/webove_balicky/ .

 Pravdepodobne bol napadnutý niektorý z počítačov na ktorom ste mali uložené FTP heslo, alebo heslo do redakčného systému a heslo Vam bolo ukradnuté robotom. Alebo váš CMS má bezpečnostné diery.
♦ Je potrebné vyčistiť všetky počítače a zmeniť si heslo do FTP cez administračné rozhranie moj.nic.sk.
Ak máte aktivovanú databázu, preverte aj tú a ak je to potrebné zmeňte si aj toto heslo.
♦ Následne nahrajte obsah webstránky nanovo. Dajte si pritom pozor, aby obsah, ktorý nahrávate, neobsahoval ani časť vírusového kódu, inak sa teto zasa rozšíri na celú stránku. Z tohto dôvodu je scanovanie napadnutej stránky často účinné iba na krátky čas, pokiaľ sa vírus znova nerozšíri na celú stránku.
♦ Aby ste problému do budúcna predišli, odporúčame Vám neukladať si heslo do počítača, prípade ho ukladať iba do dostatočne zabezpečeného počítaca, so zabezpečenou sieťou a do FTP klienta, ktorý heslo kryptuje.
♦ Prípadne ak používate redakčný systém CMS (Joomla, Word Press, PrestaShop,…) – je potrebné zmeniť si heslo aj do CMS a aktualizovať si na verziu, ktorá je zabezpečená a neobsahuje bezpečnpstné diery.
♦ Ak sa Vám v prehliadači Mozilla Firefox alebo Google Chrome zobrazuje varovanie o útočnej stránke, je potrebné aby ste, po vykonaní opatrení, ešte požiadali, cez webmasters tools (služba google), o vyradenie stránky zo zoznamu škodlivých stránok.

 Overte si či ste stránku nahrali do adresára www (hosting zriadený po 1.12.2017 do public_html)
♦ Overte či máte nahratý súbor s názvom index.html resp. index.php.

Ak budete používať na vašej webovej stránke redakčný systém, je nutné ho najprv na server nainštalovať.
Najčastejšie sa používa redakčný systém WORDPRESS, JOOMLA, DRUPAL, PRESTA SHOP.

Redakčný systém nainštalujete na server cez ftp prístup k vašej doméne.

Na hostingoch zriadených od 1.12.2016 je možné niektoré CMS systémy predištalovať automatickým inštalátorom cez rozhranie novy.nic.sk. (Staršie hostingy je najprv potrebné presunúť na optimálny server).

Load More

Nenašli ste, čo ste hľadali?